Instrukcja użytkowania i pielęgnacji oraz instrukcja montażu 360 Yield Center 360 Soilscan są ważnymi dokumentami, które muszą zostać przestrzegane przy używaniu i montażu urządzenia. Instrukcje te zapewniają szczegółowe informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania i obsługi urządzenia, a także informacje na temat sposobu montażu i ustawienia urządzenia. Instrukcje te są niezbędne, aby zagwarantować, że urządzenie będzie działać prawidłowo i że będzie bezpieczne w użyciu. Instrukcje użytkowania i pielęgnacji oraz instrukcja montażu 360 Yield Center 360 Soilscan są dostępne do pobrania na stronie internetowej producenta.
Ostatnia aktualizacja: Instrukcja użytkowania i pielęgnacji oraz instrukcja montażu 360 Yield Center 360 Soilscan
By continuing to use this website, you consent to the use of cookies in accordance with our Cookie Policy.
Accept
INSTRUKCJA MONTAŻU, UŻYTKOWANIA I PIELĘGNACJI PRODUKTÓW FHU MEGAANDREA ANDRZEJ TRYBUS
Żeby produkty długo pełniły swoją funkcję należy je użytkować z godnie z przeznaczeniem, dokonywać okresowych kontroli i konserwacji i naprawić uszkodzenia nie podlegające gwarancji.
Nie stosowanie się do instrukcji, zaleceń i wytycznych producenta w kwestii użytkowania i konserwacji produktów lub brak udokumentowania wymaganych przeglądów okresowych może skutkować odrzucenie reklamacji i utratą gwarancji.
1. ELEMENTY DREWNIANE
W trakcie eksploatacji produktów z elementami drewnianymi tj. szczeblami, listwami deskami mogą na ich powierzchni pojawiać się pęknięcia struktury drewna o różnej szerokości i głębokości. Są one wynikiem tzw. Pracy drewna, czyli kurczenia się i pęcznienia drewna, spowodowane warunkami atmosferycznymi.
Drewno jest materiałem higroskopijnym co znaczy, że dostosowuje swoją wilgotność do otoczenia.
W okresie zimowym przy małej wilgotności względnej powietrza drewno oddaje wodę i się kurczy,
a w okresie letnim odwrotnie- zwiększa swoją objętość. Żadna powłoka malarska nie chroni drewna całkowicie przed wpływem warunków atmosferycznych i przenikaniem wilgoci, dlatego „przez pracę” drewna na powierzchni szczebla/listwy/deski mogą się pojawić niewielkie pęknięcia powierzchniowe szerokości do 1-3 mm i głębokości 2-3 mm. Jest to proces naturalny i nieunikniony. Pęknięcia winny być niezwłocznie zaszpachlowane i zaimpregnowane. Na życzenie producent poda nazwę środka użytego do impregnowania, żeby naprawiony element nie różnił się od pozostałych i żeby zostały zachowane walory estetyczne produktu.
Konserwacja elementów drewnianych
Powłoki drewniane impregnowane olejami lub woskami olejnymi należy konserwować raz na trzy miesiące, co zapobiegnie przedwczesnemu zniszczeniu. Konserwacja polega na olejowaniu lub pokrycie warstwą wosku powierzchni elementów drewnianych.
Powłoki lakierowane należy konserwować raz na pół roku. Konserwacja polega na pokryciu warstwą lakieru powierzchni elementów drewnianych.
Obowiązek konserwacji oraz koszty z tym związane spoczywają na właścicielu użytkowniku. Konserwacje elementów drewnianych winny być udokumentowane (data, rodzaj środka, podpis wykonującego konserwację).
W przypadku stwierdzenia mechanicznych uszkodzeń należy takie uszkodzenia w miarę możliwości szybko naprawić i zabezpieczyć. Wszelkie uszkodzenia powłoki powstałe w skutek użytkowania należy naprawić i zabezpieczyć. W tym celu należy elementy drewniane przeszlifować, oczyścić z zanieczyszczeń i pyłu. Tak przygotowaną powierzchnię należy zabezpieczyć przez nałożenie warstwy środka impregnującego (bejca, lakier, olej etc. ) Rodzaj środka należy skonsultować z producentem.
2. ELEMENTY STALOWE
Stal to najczęściej stosowany przez nas materiał. Używamy stalowych rur o średnicy od 20 do 60, 3 mm i zamkniętych profili stalowych o przekrojach 20x20 aż do 300x300 w różnych grubościach ścianki.
Stalowe są również elementy produktów z kategorii małej architektury miejskiej i elementy wiat. Dach- blacha trapezowa, ściany- blacha perforowana, blacha trapezowa lub stalowa siatka, czy krata.
Wyroby są wykonywane ze stali konstrukcyjnej. Produkty są cynkowane ogniowo lub galwanicznie
i mogą być dodatkowo malowane proszkowo lub natryskowo-elektrostatycznie na dowolny kolor
z palety RAL. Wspomniane metody ochrony antykorozyjnej jest jedną z najlepszych metod zabezpieczenia elementów. Ślady korozji, mogą pojawić się w przypadku, gdy dojdzie do mechanicznego uszkodzenia powłoki (otarcia, zarysowania lub uderzenia). Zaleca się okresowe przeglądy (co 6 miesięcy) w celu skontrolowania konstrukcji i/lub wypełnień i ocenienia jej stanu.
W przypadku stwierdzenia korozji należy skonsultować się z producentem.
Usuwanie uszkodzeń elementów stalowych
Prace naprawcze należy wykonać w warunkach: temperatura otoczenia powinna wynosić od +5°C do +40°C i wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%.
Uszkodzoną powierzchnię należy oczyścić za pomocą papieru ściernego, następnie odtłuścić oczyszczoną powierzchnię dostępnymi środkami na rynku. Po oczyszczeniu powierzchni i odpyleniu miejsca uszkodzenia należy nanieść farbę podkładową cynkową (rodzaj i typ farby należy skonsultować z producentem).
Po wyschnięciu farby podkładowej i jej zmatowaniu nałożyć farbę zewnętrzną we właściwym kolorze (rodzaj i typ farby należy skonsultować z producentem).
W przypadku dużych uszkodzeń należy wyrób wypiaskować i ponownie zabezpieczyć antykorozyjnie, poprzez cynkowanie i malowanie proszkowe.
Niedozwolone jest czyszczenie powierzchni elementów stalowych za pomocą chemicznych rozpuszczalników lub mocnymi środkami chemicznymi
Czyszczenie. Nie wolno czyścić produktów ze stali szczotkami drucianymi. Czyszczenie- szmatką lub szczotką. Można stosować środki do czyszczenia stali środki dostępne w sprzedaży.
3. DODATKOWE INFORMACJE
A) WIATY
Wszelkiego rodzaju wiaty w tym rowerowe, przystankowe, śmietnikowe, palarnie, zadaszenia etc. muszą być montowane zgodnie z prawem budowlanym i ze sztuką budowlaną. Montaż może być wykonany przez osadzenie w bloczkach betonowych lub zakotwienie w podłożu.
Należy dokonywać okresowej kontroli wiat. Zalecamy kontrolę wiat co najmniej raz na pół roku. Uszkodzenia mechaniczne nie podlegające gwarancji należy możliwie szybko naprawić po konsultacji z producentem.
Konserwacje i użytkowanie- należy stosować punkty 1 lub 2 tego dokumentu odpowiednie dla zastosowanego materiału.
Rynny. Wiaty, zadaszenia i inne produkty wyposażone w rynnę lub rynny winny podlegać okresowemu przeglądowi i konserwacji co dwa miesiące, a wiaty zamontowane w pobliżu drzew co jeden miesiąc. Z rynien należy usunąć zanieczyszczenia, zalegające liście itp. Zapchana rynna nie będzie spełniała swojej funkcji, a przelewająca się woda może spowodować zacieki na elewacji. Za uszkodzenia spowodowane zaniechaniem przeglądów i konserwacji producent nie odpowiada.
Czyszczenie. Do czyszczenia i mycia ścian i elewacji należy stosować środki dedykowane do czyszczonego materiału.
B) ELEMENTY MAŁEJ ARCHITEKTURY
Elementy małej architektury (w tym stojaki rowerowe wszelkiego typu, ławki, kosze na śmieci, tablice ogłoszeniowe, bariery, barierki odbojniki, spoczniki itp. ) należy montować w miejscach zgodnych
z obowiązującymi przepisami i w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi znajdujących się w ich bezpośrednim otoczeniu.
Niedopuszczalne jest użytkowanie wyrobu uszkodzonego lub niekompletnego. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia lub braku któregokolwiek z elementów należy niezwłocznie wycofać go
z eksploatacji i skontaktować się z podmiotem odpowiedzialnym za montaż lub producentem wyrobu.
-ŁAWKI
Użytkowanie. Elementy małej architektury służący do wypoczynku statycznego człowieka w pozycji siedzącej. W trakcie użytkowania niedozwolone jest siedzenie na deskach stanowiących oparcie
i trzymanie stóp na siedzisku, niedopuszczalne jest również kładzenie się na deskach stanowiących siedzisko.
Montaż. Montaż ławki może być poprzez przykręcenie do podłoża kotwami lub kołkami odpowiednimi do podłoża. Taka ławka jest wyposażony w stopy z przygotowanymi otworami. Drugi sposób to montaż przez wbetonowanie. Kosz należy wypionować i wypoziomować, w przypadku konieczności podeprzeć do momentu, aż beton stężeje. Po utwardzeniu betonu (czas podany przez producenta), zdjąć podpórki.
Konserwacje i użytkowanie wiat- należy stosować punkty 1 lub 2 tego dokumentu odpowiednie dla zastosowanego materiału. Dodatkowo w celu uniknięcia uszkodzenia powłoki ochronnej elementów drewnianych, ( jeśli to możliwe) zaleca się schowanie ławek do pomieszczeń na okres zimowy. Pomieszczenia w których przechowywane będą ławki powinny być zadaszone i gwarantować utrzymanie temperatury dodatniej w czasie trwania całego okresu zimowego.
-KOSZE
Użytkowanie. Kosz to element małej architektury służący do magazynowania śmieci. Personel który dokonuje opróżniania pojemników powinien być wyposażony we wszystkie niezbędne środki ochrony osobistej przewidzianej przepisami tak, aby do minimum ograniczyć ryzyko zachorowań
i przenoszenia bakterii oraz drobnoustrojów chorobotwórczych. W celu zwiększenia higieny
i bezpieczeństwa, a także przyspieszenia procesu opróżniania kosza Producent zaleca stosowanie worków na śmieci.
Montaż kosza może być poprzez przykręcenie do podłoża kotwami lub kołkami odpowiednimi do podłoża. Taki kosz jest wyposażony w stopy z przygotowanymi otworami.
Konserwacja. Obudowę zewnętrzną kosza jak i wkład można konserwować poprzez nałożenie na jego powierzchnię warstwy farby odpowiedniej do materiały z którego są wykonane ściany/obudowa. Konserwacja powinna być wykonywana przynajmniej jeden raz w przeciągu 24 miesięcy najlepiej po okresie zimowym.
C). STOJAKI ROWEROWE
-Stojak rowerowy typu U
Stojak U umożliwia zaparkowanie rowerów z obu stron. Umożliwia przypięcie roweru przy pomocy zapinek typu U lock. Przypięcie roweru za ramę lub za koło. Stojak został ocynkowany ogniowo i nie wymaga dodatkowych czynności zabezpieczających. Ocynk ogniowy jest odporny na działanie czynników atmosferycznych.
Montaż stojaka U
Przykręcenie do podłoża kotwami lub kołkami odpowiednimi do podłoża. Stojaki U w wersji do przykręcenia do podłoża są wyposażone w stopy z przygotowanymi otworami.
Montaż przez wbetonowanie. Stojak w wersji do wbetonowania ma nogi z zapasem na montaż ok. 30 cm. Należy dopasować rozstaw między stojakami do dostępnej powierzchni. Odstępy powinny wynosić co najmniej 80 cm, zalecany odstęp między stojakami to 100 cm, pozwala bezkolizyjnie parkować rowery.
Stojak montuje się przez osadzenie nóg w betonie. Stojak należy wypionować i wypoziomować, w przypadku konieczności podeprzeć do momentu, aż beton stężeje.
-Stojak rowerowy szeregowy
Umożliwia zaparkowanie obok siebie rowerów. Parkowanie przez wjechanie przednim kołem w przeznaczone do tego miejsce. Stojak stosowany w miejscach, gdzie jest ograniczone miejsce.
Montaż stojaków szeregowych
D). POZOSTAŁE Elementy ruchome, zamki, zawiasy, rygle itp.
Co trzy miesiące należy dokonywać konserwacji elementów ruchomych w tym: zawiasów drzwi, drzwiczek, zamków, rygli itp.
Konserwacja polega na oczyszczeniu np. szczoteczką zamków, zawiasów i innych ruchomych elementów z zabrudzeń i następnie na posmarowaniu smarem wymienionych ruchomych elementów.
Instrukcja montażu, użytkowania i pielęgnacji jest załącznikiem do warunków gwarancji.
Do pobrania:
INSTRUKCJA MONTAŻU, UŻYTKOWANIA I PIELĘGNACJI PRODUKTÓW FHU MEGAANDREA ANDRZEJ TRYBUS
UWAGA: Producent wyrobu dopuszcza zastosowanie innych równoważnych farb i lakierów niż podane do konserwacji w/w produktu przez wykonującego konserwację, jednak nie ponosi odpowiedzialności za trwałość i jakość powłoki ochronnej oraz jakiekolwiek nieprzewidziane konsekwencje.
1 INSTRUKCJA MONTAŻU I UŻYTKOWANIA (OBSŁUGI) ORAZ WARUNKI GWARANCJI MARKIZY TARASOWEJ SILVER PLUS Producent: S. P. S. SELT Tadeusz Selzer Opole, ul. Głogowska 24a Opole Tel
2 SPIS TREŚCI 1. WPROWADZENIE 1. 1. SYMBOLE I OZNACZENIA STOSOWANE W INSTRUKCJI 2. BEZPIECZEŃSTWO 2. OGÓLNE WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA 2. 2. URZĄDZENIA BEZPIECZEŃSTWA (elementy opcjonalne) 2. 3. RYZYKO ZRANIENIA, USZKODZENIA CIAŁA. WARUNKI PRACY I UŻYTKOWANIA MARKIZY 4. TRANSPORT 5. MONTAŻ, INSTALACJA 5. INSTRUKCJA MONTAŻU 6. WYKAZ CZĘŚCI 7. OPIS PRODUKTU 8. WARUNKI PRACY 9. KONSERWACJA, OPAKOWANIE 10. WARUNKI GWARANCJI ZAŚLEPKA BELKI PRZEDNIEJ BELKA PRZEDNIA TKANINA MARKIZOWA UCHWYT RAMIENIA RAMIĘ MARKIZY PROFIL STALOWY POKRYWA BOCZNA 2
3 1. WPROWADZENIE Niniejsza INSTRUKCJA MONTAŻU I UŻYTKOWANIA oraz WARUNKI GWARANCJI jest integralną częścią markizy tarasowej SILVER PLUS i została napisana dla jej użytkowników. Fundamentalną rzeczą jest właściwa obsługa i użytkowania przedmiotowej markizy. Zabrania się usuwania, dodawania i jakiejkolwiek modyfikacji stron i zawartości niniejszej instrukcji. Instrukcja ta musi być łatwo dostępna w całości tak długo jak długo markiza SILVER PLUS jest użytkowana. W przypadku zniszczenia lub zagubienia instrukcji prosimy o kontakt ze sprzedawcą celem otrzymania jej kopii. Producent zastrzega sobie prawo do zmian konstrukcyjnych produktu i odpowiednich zmian w przynależnej do niego instrukcji montażu i użytkowania wraz z warunkami gwarancji bez powiadomienia. Producenta zastrzega sobie prawo własności przedmiotowej instrukcji montażu i użytkowania wraz z warunkami gwarancji. Dokonywanie jakichkolwiek zmian lub modyfikacji wyrobu przez osoby trzecie bez zgody producenta skutkuje utartą jego gwarancji. Przeczytaj i zachowaj instrukcję obsługi SYMBOLE STOSOWANE W NINIEJSZEJ INSTRUKCJI: i Informacje i środki bezpieczeństwa Instrukcje i ogólne uwagi dotyczące obsługi i bezpieczeństwa. Niewłaściwe użytkowanie markizy może mieć negatywny wpływ na całość konstrukcji i skutkować zmniejszeniem jej właściwości użytkowych, a co za tym idzie pogorszeniem bezpieczeństwa użytkowania. Wykrzyknik umieszczony w trójkącie równoramiennym ma zwrócić uwagę użytkownika na ważne czynności dotyczące obsługi, konserwacji itp. podane w materiałach załączonych z produktem. Przed rozpoczęciem użytkowania wyrobu należy dokładnie zapoznać się z INSTRUKCJĄ OBSŁUGI. Postępowanie zgodnie z niniejszą INSTRUKCJĄ jest istotne dla bezpieczeństwa osób użytkujących markizę. OGÓLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA. W przypadku wystąpienia opadów deszczu, śniegu lub wiatru należy bezzwłocznie zamknąć markizę. Nie zastosowanie się do powyższego zalecenia zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia, zniszczenia markizy lub wystąpienia wypadku. Bezwzględnie zabrania się demontażu urządzeń zabezpieczających (patrz rozdział urządzenia zabezpieczające). Markizy z napędem elektrycznych są sterowane (otwierane, zamykane) przy pomocy przełączników, urządzeń zdalnego sterowania pilotów. Wszystkie urządzenia sterujące należy przechowywać poza zasięgiem dzieci oraz nie pozwalać dzieciom na bawienie się urządzeniami sterującymi markizy. Zawsze należy upewnić się, że podczas otwierania i zamykania markizy nikt pod nią nie przebywa. Często kontrolować instalację pod kątem zużycia lub uszkodzenia przewodów. Nie używać jeśli niezbędna jest naprawa. Nie wolno umieszczać jakichkolwiek przedmiotów, rzeczy itp. zarówno na tkaninie markizowej jak i na konstrukcji markizy. Niedopuszczalne jest przytrzymywanie lub wieszanie czy też przyczepianie czegokolwiek do markizy. W przypadku nieprawidłowego działania lub awarii markizy należy skontaktować się ze sprzedawcą lub serwisem. Nie wolno uruchamiać, dokonywać samodzielnych napraw wadliwie działającej markizy. Zabrania się dokonywania jakichkolwiek zmian lub modyfikacji wyrobu przez osoby trzecie bez zgody producenta, zwiększa to ryzyko odniesienia obrażeń i skutkuje utartą gwarancji wyrobu. Wszystkie czynności czyszczenia tkaniny, mycia konstrukcji mogą odbywać się wyłącznie po odcięciu zasilania elektrycznego markizy. Instalacja elektryczna, pierwsze programowanie napędu markizy oraz specjalistyczne czynności obsługi mogą być dokonywane wyłącznie przez specjalistyczne autoryzowane firmy DODATKOWE URZĄDZENIA ZABEZPIECZAJĄCE OPCJA WYŁĄCZNIE DLA MARKIZ Z NAPĘDEM ELEKTRYCZNYM. Czujnik wiatrowy w przypadku silnego wiatru markiza zamyka się automatycznie. Siła wiatru tzn. prędkość wiatru, przy której czujnik wysyła sygnał o zamknięciu markizy nastawiana jest w czasie programowania inicjującego pracę markizy zgodnie z załączoną instrukcją obsługi czujnika. 3
4 Czujnik słoneczny opcja automatycznego otwierania markizy w czasie silnego nasłonecznienia, przy której czujnik wysyła sygnał o otwarciu markizy nastawiana jest w czasie programowania inicjującego pracę markizy zgodnie z załączoną instrukcją obsługi czujnika. Czujnik wiatrowy, wiatrowo-słoneczny ustawianie parametrów czujnika zgodnie z załączoną Instrukcją Obsługi. Opcja zamykania w czasie wiatru ma pierwszeństwo w stosunku do opcji słońca. Czujnik wiatrowy, słoneczny lub wiatrowo-słoneczny nigdy nie zabezpieczy markizy przed ryzykiem uszkodzenia markizy przed gwałtownymi podmuchami wiatru przekraczającymi nastawy zamykania RYZYKO ZRANIENIA, USZKODZENIA CIAŁA. Ryzyko uszkodzenia dłoni, palców zwłaszcza w markizach z ramionami składanymi w czasie otwierania i zamykania markizy. Celem uniknięcia tego typu obrażeń należy mocować markizę na takiej wysokości od podłoża aby po otworzeniu jej najniższa część znajdowała się w odległości co najmniej 2200mm od podłoża. 2200mm 3. WARUNKI PRACY I UŻYTKOWANIA MARKIZY Zastosowanie Markizy tarasowe stosowane są wyłącznie do ochrony przed promieniowaniem słonecznym np. tarasów, ogródków restauracyjnych, balkonów, witryn sklepowych, stoisk zewnętrznych poprzez rozwinięcie lub zwinięcie do końca tkaniny markizowej. Możliwe jest też również użytkowanie jej z tkaniną częściowo rozwiniętą. Każda markiza może być napędzana ręcznie (korba) lub poprzez siłownik elektryczny (patrz folder/katalog techniczny). Markizy mogą być stosowane wyłącznie do wyżej wymienionych celów nawet w przypadku gdy zamocowana tkanina markizowa posiada cechy tkaniny o zwiększonej odporności na wodę bądź jest wykonana z materiału typu PCV. Markiza może być obsługiwana wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Zabrania się wykorzystania markizy w innych warunkach i do innych celów niż przewidziane przez producenta. Nie zastosowanie się do powyższego może doprowadzić do wypadku. Zabrania się umieszczania czegokolwiek na markizie jak również zawieszania, doczepiania jakichkolwiek elementów do konstrukcji markizy. Producent nie ponosi odpowiedzialności za wypadki oraz jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne spowodowane niewłaściwą obsługą, niedbałym użytkowaniem, eksploatacją w niewłaściwych warunkach, podłączeniem do niewłaściwej instalacji elektrycznej bądź też samodzielnie dokonanymi zmianami konstrukcji markizy. Producent nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia losowe zaistniałe po wydaniu produktu, w szczególności na wskutek wpływów warunków atmosferycznych, zakłóceń elektromagnetycznych, wyładowań elektrycznych i przepięć w sieci zasilającej. Nieprzestrzeganie zaleceń podanych w niniejszej instrukcji automatycznie zwalnia producenta od odpowiedzialności z tytułu gwarancji. Zabrania się instalowania markiz z napędem elektrycznym w miejscach zagrożonych wybuchem ( o zwiększonej ilości mieszanin palnych w atmosferze). 4
5 W przypadku wystąpienia opadów deszczu, śniegu lub wiatru należy bezzwłocznie zamknąć markizę. Nie zastosowanie się do powyższego zalecenia zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia / zniszczenia lub nawet możliwość wystąpienia wypadku. i INFORMACJE I ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA Użytkowanie markizy w temperaturze poniżej 0C może spowodować jej uszkodzenie bądź zniszczenie. Markizy z napędem elektrycznym mogą być instalowane na wysokości większej niż 2500mm od podłoża przy czym odpowiednio dobrane przełączniki sterujące winny być mocowane na ścianie na wysokości minimum 1500mm od podłoża w bezpiecznym miejscu. W przypadku montażu markizy w miejscach użyteczności publicznej takich jak szpitale, szkoły, internaty itp. Należy znakować zgodnie z zasadami bhp miejsce położenia przełącznika/urządzenia sterującego. W przypadku montażu markizy zdalnie sterowanej uchwyt mocujący urządzenia sterującego (pilota) należy montować w miejscu niedostępnym dla dzieci. Urządzenie do zdalnego sterowania może być również montowane na zewnątrz budynku pod warunkiem, że obwód posiada stopień ochrony ip55 Zabrania się umieszczania konstrukcji, drabin i innych obiektów w obszarze pracy markizy. Tkaniny markizowe Wszystkie akrylowe tkaniny markizowe impregnowane są środkiem ochronnym TEFLON lub SCOTCHGARD. Stwarza to doskonała barierę ochronną i wzmacnia właściwości hydrofobowe tkaniny i w pewnym stopniu zapobiega przywieraniu zabrudzeń do materiału. Dane techniczne tkaniny: - skład: 100% akryl, waga - 300g/m2, - odporność na rozerwanie osnowa: od 127daN/5cm do 140daN/5cm, - wątek: od 83 dan/5cm do 95 dan/5cm, - odporność na przemakanie 300 mm. Za wady materiałowe nie uznaje się Efektu fałdowania powstaje najczęściej w pobliżu szwów bądź krawędzi bocznych poszycia, gdzie podwójna grubość tkaniny tworzona przez zachodzące na siebie krawędzie materiału, zwiększa średnicę nawoju. Znaków po zagięciach podczas konfekcjonowania lub w pobliżu zmarszczek występujących na tkaninie, mogą tworzyć się pewne powierzchniowe zmiany, sprawiające pod światło wrażenie ciemniejszych brudnych zarysowań. Efekty te widoczne są bardziej w przypadku jasnych kolorów. Mikro-prześwitów materiał akrylowy jest pokrywany żywicą fluorową, która oprócz nadawania tkaninie powszechnie znanych właściwości technicznych czyni ją sztywniejszą. Jest to niezbędnym wymogiem biorąc pod uwagę zakres jej zastosowania. Właściwość ta skutkować może powstawaniem mikroprześwitów w pobliżu zagięć, marszczeń lub uszkodzeń tkaniny. Zarysowań ze względu na zastosowanie środka impregnującego tkanina jest wrażliwa na wszelkiego rodzaju zarysowania trudne do uniknięcia nawet przy bardzo precyzyjnym i starannym procesie produkcji. Efekt ten dotyczy przede wszystkim materiałów jednobarwnych. Wydłużenia krawędzi bocznych może pojawić się przy długotrwałym, intensywnym użytkowaniu markiz, których poszycie utrzymywane jest stale w bardzo dużym napięciu, szczególnie na szwach i obrzeżach tkaniny. 5
6 4. TRANSPORT Markiza standardowo pakowana jest folią pęcherzykową, w miejscach newralgicznych zabezpieczona styropianem, a całość zapakowana jest pięciowarstwowa tekturą. 5. MONTAŻ, INSTALACJA Zarówno montaż, instalacja jak i regulacja oraz testowanie ustawień markizy może przeprowadzać wyłącznie uprawniony do tego serwis lub przeszkolone osoby. Przeprowadzający montaż, instalacje i uruchomienie markizy jest odpowiedzialny za takie mocowanie markizy umożliwiający jej prawidłową pracę i uzyskanie zakładanych parametrów jak również użycie odpowiednich elementów złącznych, mocujących itp. Do mocowania markizy wymagane jest stosowanie atestowanych kotew lub elementów złącznych o minimalnej wytrzymałości na działanie siły 70N na powierzchnie 1m 2. Takie mocowanie przewidziane zostało dla struktur podłoża wykonanych z betonu BN 25. W przypadku ścian o innej konstrukcji lub złożonej strukturze konieczna jest konsultacja z projektantem budynku lub architektem INSTRUKCJA MONTAŻU Uchwyty mocujące markizy montaż Poniższe rysunki przedstawiają możliwe sposoby mocowania markizy Silver Plus. Montaż uchwytów ściennych: 1. Zestawienie potrzebnych narzędzi do samodzielnego montażu wiertarka udarowa, wiertła do betonu, miara, poziomnica, klucze oczkowe/płaskie, klucze imbusowe, młotek, drabina, kotwy. Uchwyty ścienne skrajne należy montować w odległości od 20 do 45 cm od końców markizy, pozostałe rozmieścić w jednakowych odstępach. Montaż należy rozpocząć od zaznaczenia miejsc mocowania uchwytów ściennych do ściany w kolejności jak niżej: za pomocą poziomnicy ołówkiem zaznaczyć na ścianie poziom a następnie przyłożyć uchwyt ścienny i zaznaczyć otwory montażowe. 4. Nawiercić otwory w zaznaczonych miejscach. Zamocować kotwy montażowe. 6. Przykręcić uchwyt ścienny. 7. W oparciu o zamocowany uchwyt ścienny (baza) wyznaczyć miejsca mocowania pozostałych uchwytów ściennych zwrócić szczególna uwagę aby montowane uchwyty ścienne były na jednym poziomie oraz w jednej płaszczyźnie. 8. 9. Przykręcić pozostałe uchwyty ścienne. Uwaga przed zamocowaniem markizy sprawdzić liniowość uchwytów ściennych powierzchnia ściany powinna być równej grubości w miejscu mocowań. 10. Założyć markizę na uchwyty ścienne tak, aby belka konstrukcyjna została maksymalnie dociśnięta. 11. Zabezpieczyć belkę konstrukcyjną markizy śrubami M8x65 a następnie zamocować osłonę PCV. 12. Za pomocą poziomicy sprawdzić przy lekko otworzonej markizie czy ramiona składają się w jednej płaszczyźnie, w razie potrzeby poziom ramion regulować poprzez odkręcenie lub dokręcenie wkrętu wewnętrznego M5 w uchwytach ramion. 6
7 Montaż uchwytów sufitowych: 1. Zestawienie potrzebnych narzędzi do montażu wiertarka udarowa, wiertła do betonu, miara, poziomnica, klucze oczkowe/płaskie, klucze imbusowe, młotek, drabina, kotwy. Uchwyty sufitowe skrajne należy montować w odległości 5 do 45 cm od końców markizy, pozostałe rozmieścić w jednakowych odstępach. Montaż należy rozpocząć od zaznaczenia miejsc mocowania uchwytów sufitowych w kolejności jak niżej: odmierzyć wybraną odległość od ściany a następnie ołówkiem zaznaczyć na suficie miejsce mocowania pierwszego uchwytu sufitowego tzn. przyłożyć uchwyt sufitowy do sufitu i zaznaczyć otwory montażowe. Przykręcić uchwyt sufitowy. W oparciu o zamocowany uchwyt sufitowy(baza) wyznaczyć miejsca mocowania pozostałych uchwytów sufitowych zwrócić szczególną uwagę aby montowane uchwyty sufitowe były na jednej linii tj., w jednakowej odległości od ściany. Przykręcić pozostałe uchwyty sufitowe. Uwaga przed zamocowaniem markizy sprawdzić liniowość uchwytów sufitowych powierzchnia sufitu powinna być równa w miejscu mocowań. Do zamocowanych uchwytów sufitowych za pomocą kpl. śrub M10x35 z podkładkami i nakrętkami zamocować uchwyty ścienne. Założyć markizę na uchwyty ścienne tak aby belka konstrukcyjna została maksymalnie dociśnięta. Montaż uchwytów dachowych: 1. Zestawienie potrzebnych narzędzi do samodzielnego montażu wiertarka, wiertła do drewna, miara, poziomnica, klucze oczkowe/płaskie, klucze imbusowe, drabina, śruby do drewna. Uchwyty dachowe należy montować do krokwi możliwie jak najbliżej końców markizy, pozostałe rozmieścić w jednakowych odstępach. Montaż należy rozpocząć od zaznaczenia miejsc mocowania uchwytów dachowych w kolejności jak niżej: odmierzyć wybraną odległość od końca krokwi a następnie ołówkiem zaznaczyć na niej miejsce mocowania pierwszego uchwytu dachowego tzn. przyłożyć uchwyt dachowy do krokwi i zaznaczyć otwory montażowe. Wywiercić otwory w zaznaczonych miejscach. Przykręcić uchwyt dachowy używając śrub do drewna. W oparciu o zamocowany uchwyt dachowy(baza) wyznaczyć miejsca mocowania pozostałych uchwytów dachowych zwrócić szczególną uwagę aby montowane uchwyty dachowe były w jednej linii tj., w jednakowej odległości od końca krokwi. Należy pamiętać aby rozmieścić do montażu uchwyty dachowe prawy / lewy naprzemiennie tzn. zaczynając od prawej strony markizy (patrząc od czoła markizy). Przykręcić pozostałe uchwyty dachowe. Uwaga przed zamocowaniem markizy sprawdzić liniowość uchwytów dachowych. Do zamocowanych uchwytów dachowych za pomocą kpl. śrub M10x35 z podkładkami i nakrętkami mocować uchwyty ścienne. Zabezpieczyć belkę konstrukcyjną markizy śrubami M8x65 a następnie zamocować osłonę PCV 6. WYKAZ CZĘŚCI NIEZMONTOWANYCH Z MARKIZĄ 1. Uchwyt ścienny (kpl. śruba 6KT M8x65, nakrętka i podkładka 8, materiał A2, nasadka kołpakowa, maskownica śrub), 2. Uchwyt sufitowy wraz z kompletem śrub M10x35 (3szt/uchwyt), nakrętka i podkładka 10, materiał A2, (opcja), 3. Uchwyt dachowy wraz z kompletem śrub M10x35 (3szt/uchwyt), nakrętka i podkładka 10, materiał A2, (opcja), 4. Korba wraz z klipem do korby (w przypadku napędu ręcznego lub silnika z opcją zwijania ręcznego), 5. Czujnik pogodowy wiatrowy (opcja), 6. Czujnik pogodowy słoneczny (opcja), 7. Czujnik pogodowy słoneczno wiatrowy sterowany radiem (opcja), 8. Pilot jednokanałowy, czterokanałowy, pięciokanałowy lub sześciokanałowy kpl. z bateriami (opcja), 9. Odbiornik zdalnego sterowania REM C0 (opcja), 10. Odbiornik zdalnego sterowania REM C1 (opcja), 11. Wyłącznik zwierny lub obrotowy (opcja), 7
8 7. OPIS PRODUKTU Markiza Silver Plus doskonale sprawdza się na dużych tarasach. Dzięki prostej konstrukcji i solidności wykonania znajduje również zastosowanie w instalacjach komercyjnych. Centralna podpora rury nawojowej kompensuje ugięcie rury w markizach o dużej szerokości zapewniając dobre napięcie tkaniny. Konstrukcje markizy są lakierowane techniką proszkową na kolor biały Markiza jest dostarczona ze zmontowanymi ramionami poszyciem, oraz z dołączonymi uchwytami ściennymi (opcjonalnie możliwe jest zastosowanie uchwytów sufitowych bądź dachowych). Rozwijanie i zwijanie markizy odbywa się za pomocą silnika elektrycznego lub korby ręcznej. Aby zwiększyć funkcjonalność zaleca się stosowanie napędu elektrycznego z opcjonalną automatyką wiatrowo-słoneczną i sterowaniem radiowym. WARUNKI PRACY Markizy służą wyłącznie jako ochrona przeciwsłoneczna i nie mogą być używane w każdych warunkach atmosferycznych. Nie należy pozostawiać markizy rozwiniętej podczas wietrznej pogody, gdyż wiatr może spowodować jej uszkodzenie oraz może stanowić zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu. W przypadku zapowiadanych i zbliżających się opadów atmosferycznych (deszcz, śnieg itp. ) markiza musi być zawsze zwinięta. Sprzedawca nie odpowiada za uszkodzenia markizy spowodowane działaniem wiatru oraz opadów atmosferycznych jak deszcz, grad, śnieg w przypadku pozostawienia markizy rozwiniętej. Zaleca się stosowanie silników z automatyka wiatrową, zamykającą markizę w przypadku podmuchów wiatru. Automatyka nie gwarantuje zwinięcia markizy przy gwałtownych podmuchach wiatru, dlatego więc należy zwinąć markizę możliwie jak najszybciej. Podczas eksploatacji markizy z napędem korbowym siła wywierana na korbę jest zwielokrotniona przez mechanizm przekładni i przyłożenie zbyt dużej siły zwłaszcza przy domykaniu markizy może doprowadzić do jej uszkodzenia. Markiza z napędem manualnym przekładnia 11:1 otwierana jest poprzez przekręcenie korbą przekładni aż do momentu całkowitego otwarcia ramion z jednoczesnym zachowaniem naprężenia tkaniny. Zamykanie markizy poprzez przekręcenie korbą przekładni aż do momentu wyczucia małego oporu ramiona złożone a belka przednia dotyka rury nawojowej z tkaniną. Nie wolno doprowadzić do nawinięcia tkaniny markizowej w przeciwną stronę (od dołu rury nawojowej), gdyż może to spowodować zerwanie jej z rury nawojowej (patrz rysunek). dobrze źle Zabrania się obciążać dodatkowo markizę poprzez wieszanie na niej przedmiotów. Parametry techniczne Wysięg Wysięg maksymalny Szerokość maksymalna 1, 9 m; 2, 2 m; 2, 5 m 2, 5 m 5 m Szerokość minimalna wysięg + 0, 4 m Ramiona rozkładane, aluminiowe, ze sprężynami i łańcuchem płytkowym Fleyer'a, poziomowanie ramion złożonych Kąt pochyłu 5-40 Uchwyty montażowe ściana, sufit, dach Średnica rury nawojowej Daszek w opcji Kolor konstrukcji Tkanina Falbana Napęd ręczny Napęd automatyczny 70 mm; 80 mm tak biały lakier proszkowy 99 wzorów wysokość 21 (±0, 5 cm), kształt wg wzornika korba 1, 5 m; 1, 8 m; 2, 2 m silnik, silnik ze zwijaniem ręcznym, nadajnik zdalnego sterowania, automatyka pogodowa wiatrowo-słoneczna 8
9 Dostępne kolory konstrukcji Biały RAL 9010 Regulacja kąta pochylenia Uchwyt ramion ze śrubami regulacyjnymi Celem zmiany ustawienia kąta pochylenia markizy należy Rozwinąć całkowicie markizę, Poluzować kluczem imbusowym śruby regulacyjne uchwytów ramion M12x100 Poluzować kluczem imbusowym wkręt wewnętrzny M60 odkręcać (zwiększanie kata nachylenia) lub przykręcać (zmniejszanie kąta nachylenia) śruby. Dokręcić kluczem imbusowym śruby M12x100. Za pomocą poziomnicy sprawdzić czy belka przednia jest ustawiona w poziomie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności konserwująco czyszczących zawsze należy odłączyć główne zasilanie. KONSERWACJA, OPAKOWANIE Wszystkie akrylowe tkaniny markizowe zaimpregnowane zostały środkiem ochronnym TEFLON lub SCOTCHGARD. Należy pamiętać, iż czynniki takie jak kwaśny deszcz, zanieczyszczenia pochodzenia zwierzęcego oraz czyszczenie tkanin za pomocą środków chemicznych mogą zniszczyć warstwą ochronną. Przynajmniej dwa razy w roku (przed i po sezonie) należy przesmarować wszystkie elementy toczne markizy (zaleca się używanie teflonu w aerozolu). Konserwacja Usuwanie zanieczyszczeń poprzez delikatne szczotkowanie bądź odkurzanie powierzchni tkaniny, Sporadyczne czyszczenie tkaniny przy użyciu czystej wody lub łagodnego roztworu wody z mydłem (max temperatura wody 30 C), po zastosowaniu ww. roztworu należy dokładnie spłukać tkaninę czystą wodą, Przed zwinięciem markizy należy dokładnie wysuszyć tkaninę, Do czyszczenia tkaniny nie wolno używać jakichkolwiek rozpuszczalników oraz mocnych detergentów, Zabrania się prania tkanin markizowych. Wszystkie powierzchnie profili aluminiowych, a także stalowe belki konstrukcyjne oraz części aluminiowe markiz są powlekanie farbami proszkowymi metodą elektrostatyczną. Posiadają normy jakości ISO 9001 oraz Międzynarodowy Znak Jakości QUALICOAT. 9
10 Do czyszczenia nie używać rozpuszczalników, związków zawierających amoniaki lub węglowodory. W celu uniknięcia porysowania powierzchni lakierowanych należy czyścić je zawsze przy użyciu środków czyszczących w płynie. Zaleca się usuwanie zanieczyszczeń z profili aluminiowych przy użyciu delikatnego środka czyszczącego a przy mocniejszych zanieczyszczenia przy pomocy denaturatu. Zabrania się usuwania zanieczyszczeń przy użyciu rozpuszczalników na bazie benzyn lub środkami żrącymi. Markizy tarasowe na czas transportu owijane są folią pęcherzykową a następnie ułożone na podkładkach styropianowych i pakowane w karton, w pozycji odpowiadającej markizie zamocowanej do ściany. Warunki gwarancji markiz balkonowych i tarasowych firmy SELT 1. SELT jako gwarant udziela gwarancji jakości na sprawne działanie swoich produktów pod warunkiem, że zostaną one zamontowane zgodnie z instrukcją montażu oraz będą użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi i odpowiednio do ich przeznaczenia. Gwarancja obowiązuje wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Warunkiem przyjęcia reklamacji przez firmę SELT jest złożenie odpowiednio wypełnionego formularza reklamacyjnego u dystrybutora produktu. Formularz powinien zawierać datę zgłoszenia, dane zgłaszającego, datę nabycia produktu, numer faktury oraz dokładny opis przyczyny reklamacji. Gwarant nie ponosi odpowiedzialności za niewłaściwą lub niepełną naprawę lub wydłużenie czasu naprawy spowodowane niepełnym lub wprowadzającym w błąd opisem usterki. Okres gwarancji wynosi 2 lata i rozpoczyna się w dniu wystawienia faktury. Okres gwarancji ulega przedłużeniu o czas, w którym korzystanie z produktu przez Kupującego było niemożliwe tzn. licząc od dnia zgłoszenia wady aż do jej usunięcia. Gwarancja obejmuje wyłącznie wady fabryczne produktu niezawinione przez Kupującego. Usterki ujawnione w okresie gwarancji zostaną usunięte bezpłatnie przez firmę SELT w terminie nie dłuższym niż 18 dni roboczych liczonych od daty przyjęcia produktu do naprawy. Oceny charakteru wady i sposobu jej usunięcia dokonuje przedstawiciel sprzedającego lub gwaranta a zgłoszenie wady winno być dokonane najpóźniej w terminie 7 dni od daty jej ujawnienia. Reklamujący zobowiązany jest dostarczyć kompletny produkt do punktu sprzedaży firmy SELT w oryginalnym opakowaniu fabrycznym lub innym stanowiącym odpowiednie zabezpieczenie. W przeciwnym przypadku reklamujący ponosi ryzyko uszkodzeń, które mogą powstać w czasie transportu do punktu serwisowego. Niedostarczenie reklamowanego produktu do punktu sprzedaży SELT jest równoznaczne z utratą gwarancji. Odsyłanie niekompletnych produktów, może wydłużyć termin naprawy lub ją uniemożliwić. Wybór sposobu usunięcia wady lub uszkodzenia należy do firmy SELT, która może usunąć wadę poprzez naprawę bądź wymianę części. Wymienione części i elementy przechodzą na własność firmy SELT. Produkt dostarczony do naprawy powinien być czysty. Serwisant ma prawo oczyścić go na koszt nabywcy, po uprzednim uprzedzeniu go o kosztach tej czynności. Gwarancja wygasa w przypadku nie zastosowania poniższych warunków użytkowania markiz: - markiza stanowi jedynie osłonę przeciwsłoneczną; - nie należy pozostawiać markizy rozwiniętej podczas wietrznej pogody lub opadów atmosferycznych, gdyż wiatr, deszcz, grad lub śnieg może spowodować jej uszkodzenie; - zaleca się stosowanie silnika z automatyką wiatrową, zamykającą markizę w przypadku silnego podmuchu wiatru, jednak automatyka nie gwarantuje zwinięcia markizy przy bardzo gwałtownych podmuchach wiatru, dlatego więc należy zwinąć markizę samodzielnie możliwie jak najszybciej; - sprzedawca nie odpowiada za uszkodzenia markizy spowodowane działaniem wiatru oraz opadów atmosferycznych, jak deszcz, grad lub śnieg, w przypadku pozostawienia markizy rozwiniętej nie wolno obciążać jej dodatkowo poprzez wieszanie na niej przedmiotów; - w przypadku markizy z napędem korbowym siła wywierana na korbę jest zwielokrotniona przez mechanizm przekładni. Przyłożenie zbyt dużej siły zwłaszcza przy domykaniu markizy tarasowej lub napinaniu markizy poręczowej, może spowodować jej uszkodzenie; - nie wolno nawinąć tkaniny w przeciwną stronę, gdyż spowoduje to uszkodzenie poszycia; - nie wolno dokonywać jakichkolwiek zmian i przeróbek produktu (np. przesuwania ramion lub wsporników). 13. Niniejsza gwarancja nie obejmuje: - efektu falowania/jodełkowania efekt ten powstaje najczęściej w pobliżu szwów bądź krawędzi bocznych, gdzie podwójna grubość tkaniny tworzona przez zachodzące na siebie krawędzie materiału zwiększa średnicę nawoju; - powstałych znaków po zagięciach - podczas konfekcjonowania lub w pobliżu zmarszczek występujących na materiale, mogą tworzyć się pewne powierzchniowe zmiany, sprawiające pod światło wrażenie ciemniejszych, brudnych zarysowań. Efekty te widoczne są bardziej w przypadku jasnych kolorów; - mikro-prześwitów - materiał akrylowy jest pokrywany żywicą fluorową, która, oprócz nadawania tkaninie powszechnie znanych właściwości technicznych, czyni ją sztywniejszą, co jest niezbędnym wymogiem biorąc pod 10
11 uwagę obszar jej zastosowania. Właściwość ta może skutkować jednak powstawaniem mikro-prześwitów w pobliżu zagięć, marszczeń lub uszkodzeń tkaniny; - zarysowań - ze względu na zastosowanie fluorocarbonu jako środka impregnującego tkanina jest wrażliwa na wszelkiego rodzaju zarysowania, trudne do uniknięcia nawet przy bardzo precyzyjnym i starannym procesie produkcyjnym. Efekt ten dotyczy głównie materiałów jednobarwnych; - wydłużania krawędzi bocznych efekt ten może pojawić się przy długotrwałym, intensywnym użytkowaniu markizy. Poszycie markizy utrzymywane jest stale w bardzo dużym napięciu, przy czym najbardziej poddane jemu są szwy i obrzeża tkaniny. W miejscach tych, z powodu różnic w średnicy nawoju, występuje dodatkowy nacisk, którego skutkiem mogą być wydłużenia i nieznaczne obwisanie krawędzi bocznych; - niewielkiego obwisu tkaniny płaszczyzna poszycia może podlegać pewnemu ugięciu. Stopień występowania tego efektu zależny jest przede wszystkim od: modelu markizy (w szczególności od wysięgu ramion i siły ich naciągu w danym modelu); kąta nachylenia markizy (zwiększenie kąta powodować będzie poprawienie naciągu tkaniny); rodzaju tkaniny; - Uszkodzeń zaistniałych podczas transportu, przeładunku, jeśli produkt przewożony jest przez transport zewnętrzny. - Uszkodzeń lub wadliwego działania spowodowanego niewłaściwym użytkowaniem lub niedbałością użytkownika lub użytkowaniem produktu niezgodnie z instrukcją obsługi albo przepisami BHP; - Mechanicznego uszkodzenia produktu i wywołanych nim wad; - Uszkodzeń powstałych w wyniku: wypadków, pożaru, działania cieczy lub wilgoci, chemikaliów i innych substancji, powodzi, wibracji, wahań napięcia sieci zasilającej, podłączenia nadmiernego lub nieprawidłowego napięcia, wyładowań elektrycznych łącznie z błyskawicami oraz działania jakichkolwiek sił zewnętrznych i uderzeń; - Kosztów transportu reklamowanych produktów. 14. Gwarancja wygasa w przypadku niedotrzymania terminu płatności. 15. Firma SELT nie odpowiada za straty lub zniszczenia związane z produktami lub ich wadliwym działaniem, łącznie ze stratami ekonomicznymi lub niematerialnymi (stratą zysków, dochodów, przyjemności podczas użytkowania produktu lub innych związanych z nim produktów, pośrednią, przypadkową lub wynikłą stratą lub zniszczeniem). 16. Gwarancja nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową. 17. Decyzja gwaranta odnośnie zasadności zgłoszonych usterek jest decyzja ostateczną. S SELT TADEUSZ SELZER ul. Głogowska 24a OPOLE 07 S. Głogowska 24a OPOLE 07 PN-EN Zasłona do zastosowania zewnętrznego Odporność na obciążenie wiatrem: klasa techniczna 1 S. Głogowska 24a OPOLE 07 PN-EN Zasłona do zastosowania zewnętrznego Odporność na obciążenie wiatrem: klasa techniczna 2 11